Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Blog Mirela Șova

Proiect didactic / Clasa a doua / Datoriile copiilor fata de parinti

12 Août 2008, 16:40pm

Publié par Mirela

DATORIILE COPIILOR FAŢĂ DE PĂRINŢI



Clasa: a II-a

Disciplina: Religie Ortodoxă

Subiectul (titlul lecţiei): Datoriile copiilor faţă de părinţi

Tipul lecţiei: mixtă

Durata lecţiei: 45 min.

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

O1: să indice datoriile copiilor faţă de părinţi;

O2: să precizeze varianta pozitivă a unei povestiri religioase legate de lecţie;

O3: să discute liber despre problemele care pot să apară între părinţi şi copii, căutând soluţii pentru acestea;

O4: să explice proverbul dat;

O5: să memoreze „Rugăciunea pentru părinţi".

Obiective formativ-educative:

- să-şi respecte şi să-şi iubească mai mult părinţii.

Strategia didactică:

-       mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: caietul auxiliar, literatura religioasă.

-       metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, conversaţia euristică, dezbaterea, povestirea, exerciţiul.

-       formele de organizare a clasei: frontală, individuală.

Bibliografia:

- Caietul auxiliar de Religie, Manualul de Religie, Metodica predării Religiei (Opriş), „Istorioare duhovniceşti pentru copii" (1), Biblia.



Desfăşurarea lecţiei: 


I. Moment organizatoric

- salutul, rugăciunea, prezenţa.

II. Verificarea cunoştinţelor

- se verifică lecţia anterioară, prin întrebări; de asemenea, se verifică şi tema de acasă.

III. Pregătirea pentru lecţia nouă

- prin istorisirea religioasă „Mâinile cele mai frumoase". Cum îi pot ajuta copiii pe părinţii lor?

IV. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse

- se notează titlul lecţiei. Se va urmări prezentarea datoriilor copiilor faţă de părinţi, prin mai multe pilde religioase şi prin textul lecţiei, astfel încât elevii să fie mai motivaţi să îşi respecte şi să îşi iubească părinţii.

V. Comunicarea noilor cunoştinţe

- Binefăcătorii cei mai mari ai copiilor sunt părinţii. De aceea, orice copil îşi iubeşte părinţii. Dumnezeu a sădit în părinţi dragostea faţă de copii, iar în copii iubirea faţă de părinţi. Dacă vor să-şi bucure părinţii, copiii îi vor asculta şi vor fi binecuvântaţi şi de ei, şi de Dumnezeu.

O formă de iubire a părinţilor de către copii este ajutorul la nevoie şi mai târziu, la bătrâneţe. Copiii se pot ruga pentru părinţii lor şi când aceştia trăiesc, dar şi după ce au murit.

La fel ca pe părinţi, copiii sunt datori să cinstească pe preoţi, pe învăţători, pe profesori, pe naşi, pe cei care au grijă de sufletele lor.

Domnul Iisus Hristos a avut grijă de mama Sa chiar şi atunci când suferea pe Cruce. El a dat-o în grija Sfântului Apostol Ioan. Iar când Fecioara Maria a murit, El a întâmpinat-o cu îngerii şi a dus-o în cel mai frumos loc din Rai. Să urmăm exemplul lui Hristos şi să ne iubim părinţii în orice împrejurare a vieţii!

- „Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi!" (Sfânta Scriptură)

- citirea explicativă a lecţiei din manual.

VI. Fixarea noilor cunoştinţe

- Cum poate un copil să-şi bucure părinţii?

     Cum răsplăteşte Dumnezeu pe copiii care îşi cinstesc părinţii?

     Pe cine suntem datori să cinstim ca pe părinţii noştri?

     Pe Cine avem ca model de îngrijire a mamei? De ce?

- „Înţelegerea textului", din manual.

VII. Aprecierea, asocierea, generalizarea

- Istorioară religioasă:


Copilul puternic

Un copil a fost dat de părinţii săi la înot, atletism, box. Era un copil energic, bun la toate sporturile. Crescând, el a devenit foarte puternic, rezistent la efort şi la îmbolnăviri. Într-o vacanţă, băiatul s-a dus pe la bunicii săi.

Bunicul lui tocmai tăia lemne de foc. Era bătrân şi obosit.

- Bunicule, bine te-am găsit!


a. Lasă puţin treaba, ca să stăm de vorbă. Ia uită-te ce muşchi puternici am! Vezi cât am crescut de înalt? Bunico, ce prăjitură ai făcut pentru mine? Mă duc să mă odihnesc puţin, după care o să stăm de vorbă mai mult ...


b. Lasă pe seama mea tăiatul lemnelor, bunicule, că nu degeaba m-am antrenat ore întregi. Tu te chinuieşti tăindu-le, pe când pentru mine este o joacă! Şi băiatul tăie lemne din belşug, ca să ajungă pentru mai multă vreme bunicului său.


Care dintre cele două variante (a, b) ale povestirii se potriveşte cinstirii familiei de către copii? De ce?


- Discuţie liberă: Ce-i de făcut?

Dacă un copil vrea să-şi asculte părinţii şi aceştia îi dau un sfat greşit (de exemplu: „Nu ai voie să te duci la biserică").

Dacă un copil vrea să-şi mulţumească părinţii şi aceştia îl forţează să înveţe mai mult decât poate el (de exemplu: îl meditează la multe obiecte şi el nu mai are timp de joacă).

Ce alte probleme mai pot apărea între părinţi şi copii? Cum să le rezolvăm? Există o soluţie bună pentru toate problemele? (Despre valoarea rugăciunii în orice împrejurare).

VIII. Evaluarea

 ex. din manual.

IX. Activitatea suplimentară

- de colorat din caietul auxiliar, la lecţia curentă.


X. Încheierea

rugăciunea, salutul.

 
 

Autor:
Prof. Religie Mirela Șova

Commenter cet article